Web Tasarım Yazı Dizisi 1

Bu yazımızda Web Tasarım nedir, nasıl yapılır, bu süreç nasıl işler vb. sorular üzerinde durulacak? Bunun için Web Tasarım alanında hiç bilgisi olmayan bir kahramanımız olacak. Hatta bu kişi akıllı telefonunu dahi tam olarak etkili kullanamamaktadır. Bu kişinin Web Tasarımcılığını nasıl öğrendiğini ve artık bu yoldan para kazanmaya başlamasını hikayelendirerek anlatacağım.

Hikayemiz için bir isim seçiyoruz. Adem 30 yaşında ve günde 11 saat mesaisi olan ve işe gelip giderken 2 saati yolda geçen biridir. Toplamda 13 saati iş mesaileri için geçmektedir. Adem kendine beş yada beş buçuk saati uyumak için yeterli görmektedir. Neden derseniz yaş dilimi olarak en üretken yaşında bulunmaktadır Altmışlı yaşlarına kadar hep üretmekle ilgilenecektir. 2 saati kişisel ihtiyaçları için olmak üzere 1 saatini rahatlamak ve huzur bulmak için meditasyonel aktivitelere ayırmaktadır.

Adem günde 13 saati iş, 5 buçuk saati uyku, 2 saati ihtiyaç ve 1 saati rahatlamak için ayırdığında

Geriye 3,5 sati kalır ve bunun 1 saatini okuyarak geçirir, 30 dakikasını dinlenerek, 2 saatini ise Web Tasarım ına ayırır. Çünkü bu alanda kendini geliştirmek istemektedir.

Adem Bilişim alanında en çok telefonundan yararlanır. Fakat onda bile zayıf yönleri olduğunu bilir.

Bunun için ilk önce internetten bulduğu bir yazıyı okur ve bir web sitesi için neler gerekli olduğunu öğrenir. Adem yazıyı şu adreste keşfeder.

 https://www.onurkalafat.com.tr/blog/web-tasarimciligi/

Listede sayfanın sonuna doğru olan yer ilgisini çeker.Şöyle demektedir.

Web Tasarım cılığı için gerekli olan şeyler şunlardır

  1. Alan adı
  2. Host /barındırma hesabı
  3. Kodlama bilgisi
  4. Dizayn için görsel tasarım bilgisi
  5. Arama motoru optimizasyonu bilgisi (SEO – İngilizce terim)
  6. Sosyal medya pazarlaması bilgisi
  7. Dijital pazarlama bilgisi

Adem bunları yazan kişinin böyle bir sıra izlenmesi gerektiğini anlattığını  düşünür ve başlar çalışmalara. İlk önce alan adı nedir ve bunu anlamaya çalışır.

Yaptığı araştırmalar sonucunda “alan adının” İngilizce karşılığının “domain” olduğunu öğrenir ve bununla ilgili bir gerçeğe ulaşır. Gerçek şudur. Google ve internet tarayıcısının farklı şeyler olduğunu öğrenir. Örneğin Google bir arama motorudur. Burada insanlar ilgi duydukları şeyleri öğrenirler. Yada merak etikleri vs. neyse

Bununla beraber Google ın yanında LOGIW, Bing, Yandex, Baidu gibi popüler arama motorlarının olduğunu, bununla beraber Dünya’da 150 den fazla 200 den az bir sayıda popüler arama motoru olduğunu öğrenir.

Dünya Arama Motoru Listesi İçin Örnek Olarak Şu Listeye Bakabilirsiniz

http://www.thesearchenginelist.com/

Örneğin Firefox, Chrome, Safari vb. tarayıcıların olduğu, Bunlarda bir internet sitesini taratmak için tam alan adının yazılması gerektiğini keşfetti.

Örnek olarak; İnternette Ordu ilinde bir kombi tamircisi arıyorsak bunu arama motorunun arama çubuğuna yazarız. Fakat arama motoru henüz bu alan adını sıralamadıysa bulamaz. Bunu yerine tam adresi bilmelidir. Bu tam adresi aşağıdaki şekilde olduğu gibi adres satırına yazar.

Web Tasarım

Bu Adem beyin ilk gün öğrendikleridir. Adem bey etesi gün host / Barındırma vs. konular üzerinde çalışacaktır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir