Web Tasarım Yazı Dizisi 2

İşte Web Tasarım ve Host Seçimi ile ilgili bilmek isteyebilecekleriniz ve bu yazımızda anlatılan içerikler;

 • Alan adı temini
 • Host ne demektir?
 • Host temini
 • Web Tasarım için gerekli süreç ve sermaye
 • Gerçek bir proje 

Web Tasarım Yazı Dizisi 2

Site barındırma hesabı benim anlatacağım biçimi ile web sitenizin yaşayacağı birimdir. Örneğin Adem beyin sitesi www.adembey.com.tr olsun, bu site tüm yazıları ve içerikleri ile birlikte barındırma / host hesabında misafir edilecektir. Barındırma hesabınız / hostunuz size ait değilse kiralamanız gerekecektir. Bunları detayları ile öğrenelim.

Adem bey Web Tasarım Yazı Dizisi 1 dersimizde alan adının ne olduğunu öğrenmişti. Dilerseniz şimdi Adem bey alan adını en uygun ve akılcı olarak alsın, sonra bir site barındırma / host hesabı satın alıp, ilk wordpress sitesini kursun.

Adem bey yorgun bir iş gününün devamında rahatlamak için hobi alanı olan web tasarım çalışmalarına yeniden başlar. Bu esnada bir web tasarımcı arkadaşından bilgi alıp hemde laflamak istemektedir.

Web Tasarım Süreci

Arkadaşını telefonla arar ve ilk internet sitesini açmak istediğini söyler. Kendisi günde en az 1 saat kitap okuduğu için yazmayı çok sevmektedir. İlk sefer ilgi alanı olan cep telefonları ile ilgili bir web sitesi düşünmüştür. İlk önce sitesini kuracak, bir müddet günlük / blog tutacak ve sonrasında ise hayalinde ki e-ticaret sitesini hayata geçirecektir. Hatta o kadar ki, benzersiz cep telefonu aksesuarlarını yurt dışında ki müşterilerine dahi satmak istemektedir.

Alan Adı

Aralarındaki güzel bir sohbetten sonra Web tasarımcı arkadaşı, alan adı alırken şu gibi kriterlerin olduğunu anlatır.

 • Yerel düzeyde bir site için (Tüm iletişimi Türkçe olan) yerel bir alan adı almasının uygun olacağı. Çünkü bu seçim hem ucuz olacaktır, hemde amacına hizmet edecektir. Bunun için emsallerinin 5’te biri fiyatına www.nic.tr sitesinden alan adını almasını önerir.(Nic.tr Türkiye lisansına sahip sitelerin kullandığı ODTÜ yönetiminde olan .tr uzantılı adlarının  sağlayıcısıdır.)
 • Devam eden süreçte yurtdışınada cep telefonu aksesuarı satışı yapmak isteyecekse sonu / .com / yada daha ucuz bir seçenek olarak / .online /, / .website / gibi alan adlarına yönelebileceğini söyler.
 • Bir plan yapmasını ve üzerinde olduğu projeyi ne kadar götürmek isteyeceğini sorar. Örneğin cep telefonu aksesuarları Adem beyin gerçek bir tutkusu ise 5 yıllık bir dönem için alan adını almasını önerir.
 • Şöyle bir karara varırlar. Bir “wwwisimsoyisim.com.tr”  alan adını (örnek -> www.onurkalafat.com.tr) nic.tr sitesinden 5 yıllığına 60 ₺ ye alır.
 • İkinci olarak hem Türkiye’de hizmet verecek sitesi için 2 yıllık bir plan yapmasını ve sonunda tüm e-ticaret izin ve kayıtlarını sağlayarak en geç 2 yıl içinde e-ticaret sitesini kurmayı planlamaktadır. Bunun için para tasarruf etmeli, e-ticaret bilgisini geliştirmeli, kodlama bilgisini katlamalı, alan adını en az 5 yıl, tercihen 10 yıllığına almalı.
 • Yurtdışına yapacağı satışlar için günde 30 dakika yabancı dil çalışmalı.
 • Tüm e-ticaret izinleri ile birlikte Türkiye sitesini, takip eden 6 aylık süreçte girişim gerçekleştirip, yurt dışına olan satışları için gerekli planlamaları en akılcı ve mantıklı yöntemlerle denemeli.

Web Tasarım ve Host Seçimi

Acele işe şeytan karışır sözü evet doğrudur. Plansız başlanan çoğu proje bizlere patlamış projeler olarak geri dönmesini istemiyoruz değil mi. Adem bey bunu dikkate alır.

Şimdi Adem beyin bir planı vardır ve bunu gerçekleştirmelidir. İlk sitesinin alan adını www.ademsoyisim.com.tr olarak / nic.tr / den alır. Ekonomik bir site barındırma host paketi almak için internetten arama yapar.

Şekildeki gibi aramasını yaptıktan sonra birazda kullanıcıların yorumlarından faydalanmak üzere internetteki forumlarda göz gezdirir. Bunun için arama motoruna. “En uygun ve kaliteli site barındırma / hosting paketi hangisidir?” diye yazar.

Birazda bu isten anlayan Web tasarımcı arkadaşına sorduktan sonra bilekleri sıvar ve artık bir sitesi olacaktır.

Hosting / site barındırma hesabında wordpress kurmanın çok kolay yolunu ve bir kurumsal (sitenizin alan adında uzantıya sahip) e-posta devreye sokmayı yıllık 33 ₺ gibi bir ücrete nasıl yapacağımızı anlatacağım.

 

Sermaye

Buraya kadar anlattıklarımızı düşünürsek Adem beyin yıllık, 33 ₺ host + 12 ₺ www.isimsoyisim.com.tr alan adı için ödediği 50 ₺ ve 4 ay içinde onaylanan adsense ve 10 ay sonra onaylanan affiliate (ortaklık) programları ile hem hobisini paraya dönüştürüşünü, hemde sitesine ödediği 50 ₺ yi yıl sonunda 4-5 kat geri alışını öğreneceğiz. Bununla beraber site kurmayı öğrenmiştir. Yaptığı tasarruflarla beraber, 1 yılın ardındaki 6 ay sonra ilk e-ticaret sitesini açacaktır. Bunun için gerekli adımları atmak için 1 yıldır tasarrufta yapmıştır. Yerel satıştaki e-ticaret sitesi için kendisine (tahmini) 2000 ₺ gerekli vergilendirme ve yasal işlemler için gerekli olacaktır.

Yazımızı burada bitirip Web Tasarım Yazı Dizisi 3 te görüşmek üzere diyoruz. Hepinize mutlu bir 2019 dileği ile.

Web Tasarım ve Host Seçimi, Web Tasarım ve Host Seçimi, Web Tasarım ve Host Seçimi

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir