En İyi Web Tasarım Yazılımı

En İyi Web Tasarım Yazılımı

İyi bir Web Tasarım Yazılımından neler beklersiniz. Sanırım cevabınız şunlar olurdu; kullanımı yaygın, arama motoru dostu, esnek (her amaç için kullanılabilen), her şekle girebilen, çok fonksiyonlu. Liste uzatılabilir. Evet o Web Tasarım Yazılımı bence wordpress, fakat sadece ben değil, bunu herkes söylüyor. WordPress bugün dünya sitelerinin 4 te 1 ini tekeli altında bulundurmasının tek sebebi bu çekici özellikleridir.

Peki wordpress neden bu kadar yaygın. Bu sorunun cevabı isminde gizli. Dikkat ederseniz word kelimesi (Türkçe’si kelime), press kelimesi ise tıpkı benim burada yaptığım gibi yayınlamak. Yani kelime yayınlamak. Olaydı ki wordpress yerine imagepress yada picpress olsaydı ne olmuş olurdu. Bu sorunun uzunca cevabı şudur; arama motoru örümcekleri kelimeleri tanıyabilmektedir, fakat resimleri şu anki teknolojide, milyonlarca web sitesi, daha doğrusu internette ki milyonlarca resmi tanıyamamalarıdır. Bir resim insan gözüne çok farklı anlamlar ifade edebilir. Fakat arama motorları bu resim image larını farklı algılayamamaktalar.

Örnek olarak yapay zeka ile geliştirilen Türkiye merkezli LOGİW arama motorunu ele alalım. Şimdi arama motoru ahtapotu 🙂 (Bu Logiw’in yeni felsefesidir) yada yapay zeka ayraçları desek (fakir teknoloji bilgimle bu ifadeyi bulabildim) Bu yazının buraya kadar ki olan bölümünü şöyle görür. Başlık var, alt başlık yok, ilk paragraf başlıkla ilgili çünkü başlıkta geçen ifade ilk paragrafta da geçmiş. Peki bu kelime bu metne anahtar ise kaç defa parça içinde bulunmuş. Sonra sayfada image yani resim var mı varsa resme ne isim verilmiş. Resmin bir ismi yoksa resmi zaten tanımlaya mayacakdır. Sonra diğer bazı özellikler video sayfası mı, nasıl bir kod yapısı var ve benzeri. İşte bu noktada wordpress bize güzel imkanlar sunmaktadır. Çünkü wordpress yapısı itibari ile daha çok kelime yazmaya odaklıdır. Bir başka script olan Joomla ise daha çok görsel ağırlıkta olduğundan wordpress ilk rakibi olabilecek Joomla dan bir adım öndedir.

Örneğin ben Web Tasarım da önde olmak isteyim. Fakat kodlama öğrenmek yerine grafik tasarıma öncelik verirsem bir hata yaparım. Ana amacım kodlama bilgisi olmalıdır. Çünkü en çok bu işime yarayacaktır. Video yada resim editleme benim için ikinci plan olmalıdır.

Özetleyecek olursak

  • WordPress SEO dostu
  • Amacına hizmet eden
  • Çok yönlü

En İyi Web Tasarım Yazılımı dır şeklinde özetleyebiliriz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir